Prejsť na hlávný obsah

Pomáhame pomáhať už 20 rokov

Slováci darovali vyše 4 milióny Eur pre Ukrajinu

Slováci prejavili obrovskú solidaritu s ľuďmi z Ukrajiny, ktorí utekajú pred vojnou. Za mesiac darovalo cez darcovský systém DARUJME.sk, ktorý prevádzkuje nezisková organizácia Centrum pre filantropiu, vyše 46 tisíc darcov viac ako 4 milióny Eur mimovládnym organizáciám, ktoré pomáhajú Ukrajinkám a Ukrajincom.

Aktuálne má v DARUJME.sk  vyhlásené zbierky pre Ukrajinu 40 organizácií napr. Človek v ohrození, Slovenský Červený kríž, Slovenská katolícka charita alebo Post Bellum. V DARUJME.sk pripravili súhrn informácií o darcoch a daroch, ktoré prijali počas mesiaca od vypuknutia vojny.

Rýchlosť rozhoduje

„Tak ako okamžite zareagovali mimovládne organizácie a začali organizovať pomoc pre Ukrajinu, tak sa k nim hneď pridali aj darcovia – od prvého dňa evidujeme obrovský nárast darov. V prvý týždeň boli dokonca dva dni, kedy dary dosiahli výšku až 440 tisíc Eur“,

hovorí Zuzana Behríková, manažérka DARUJME.sk.

Prekvapivo vysoké dary

Dary cez darovacie stránky pre Ukrajinu sa vymykajú bežným priemerom, aj darcovia reagujú na to, že situácia je veľmi vážna a potreba pomoci obrovská.

„Od 24.2. do 28.3.2022 sme iba na zbierky pre Ukrajinu prijali 54 015 darov od 46 107 darcov. Celková výška darovanej sumy zatiaľ dosiahla 4 043 726 €. Najviac prišlo jednorazových darov – 52 932 vo výške 4 013 093 €, ale darcovia si nastavili pre organizácie aj 1083 pravidelných darov v celkovej výške 30 633 €, aby mohli pomáhať dlhodobo“,

hovorí Zuzana Behríková.

Pri pomoci Ukrajine je priemerný jednorazový dar vo výške 77€ a priemerný pravidelný dar vo výške 23€ – to sú oveľa vyššie dary ako zvyčajne – v januári bol priemerný dar vo výške 40€ a pravidelný vo výške 14€.

Ktoré organizácie dokázali najlepšie osloviť darcov?

Mnohé organizácie pomáhali na Ukrajine dlhodobo aj pred vypuknutím vojny. Darcovia teda úplne prirodzene a okamžite podporili organizácie Človek v ohrozeníSlovenská katolícka charitaNadácia Integra alebo Úsmev ako dar, aby mohli pomáhať ešte viac. Týmto organizáciám určite pomohlo aj to, že sú so svojimi darcami v častom kontakte, informujú ich o svojej činnosti a teda mnohí zareagovali na ich výzvy.

Darcovia darujú aj organizáciám, ktoré pomáhajú rovnakej cieľovej skupine ako inokedy, ale pohotovo rozšírili svoju pomoc aj pre Ukrajincov a Ukrajinky s použitím ukrajinského jazyka – Linky dôvery, pacientske organizácie, komunitné nadácie či organizácie pomáhajúce zvieratám.

Niektoré organizácie sa rozhodli pomôcť tam, kde nikto nepomáhal – príkladom je Post Bellum, ktoré v mierových časoch dokumentuje príbehy pamätníkov dôležitých udalostí z minulosti. Pri vojne, ktorú v 21. storočí v Európe nikto nečakal, nechcú byť už len dokumentaristi: vyhlásili zbierku a zabezpečujú nepriestrelné vesty a ochranné pomôcky pre civilov. Aby príbehy ich rodín mali šťastný koniec.

„Aj keď tempo pomoci je teraz v organizáciách veľmi rýchle, darcovia veľmi oceňujú, ak majú možnosť priebežne si pozrieť na sociálnych sieťach alebo v newslettroch aspoň momentky z aktuálneho diania. Každá správa, ktorá hovorí o tom, ako sú použité zaslané dary, zvyšuje dôveryhodnosť činnosti organizácie a darcovia to určite ocenia teraz aj v budúcnosti“,

pripomína Zuzana Behríková.

Čo bude ďalej?

Vojna, žiaľ, ani zďaleka nekončí. Potreba pomoci sa pomaly presúva z hraníc do regiónov, kde sa niekoľko tisíc ľudí z Ukrajiny dočasne uchýlilo. Potrebujú pomoc so základnými potrebami, potravinami ale aj vybavovaním na úradoch, hľadaním práce či umiestnením detí do škôl.

Organizácie pomáhajú aj naďalej a najviac im v tejto chvíli pomôže nastavenie pravidelného daru, aby mohli dlhodobo plánovať svoje aktivity a vedieť, že na darcov sa môžu spoľahnúť.

„Ďakujeme všetkým, ktorí venujú svoj čas alebo peniaze pomoci ľuďom na Ukrajine, na hraniciach alebo tým, ktorí už sú tu medzi nami. Dôveryhodné organizácie môžete aj naďalej podporiť tu. Na facebookovej stránke pravidelne zdieľame informácie, ako vaše dary pomáhajú“,

uzatvára Zuzana Behríková.

Zdroj: https://darujme.sk/blog/mesiac-darov-pre-ukrajinu/

Nepodporovaný prehliadač

Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.