Prejsť na hlávný obsah

Pomáhame pomáhať už 20 rokov

Slováci darovali Ukrajine už viac ako 5,5 milióna EUR. Pomoc je však stále potrebná.

Už rok je Ukrajina vystavená ozbrojeným útokom zo strany Ruskej federácie. V našom susednom štáte sa bojuje. Mnohí obyvatelia boli a sú nútení utiecť z krajiny, ktorá bola doposiaľ ich domovom a hľadať útočisko za jej hranicami, v neznámom prostredí.

Situácia, ktorá v moderných dejinách Európy nemá obdoby, vyvolala obrovskú vlnu solidarity aj na Slovensku. Mimovládne organizácie sa okamžite zmobilizovali, aby pomohli ľuďom v núdzi. Okrem materiálnych zbierok a mobilizácie dobrovoľníkov, spustili mnohé z nich takmer bezprostredne po útoku aj finančné zbierky cez systém DARUJME.sk na pomoc utekajúcim obyvateľom Ukrajiny.

Vďaka desiatkam tisíc darcov a darkýň, ktorí sa do nich počas roka zapojili, bola už darovaná suma viac ako 5,5 milióna eur. Za prvý rok vojny viac ako 56-tisíc darcov poskytlo cez DARUJME.sk skoro 90-tisíc darov v celkovej výške vyše päť a pol milióna eur.

Cez systém DARUJME.sk získava od začiatku vojny dary na pomoc Ukrajine 42 overených organizácií napríklad Človek v ohrození, Slovenský Červený kríž alebo Slovenská katolícka charita. Na začiatku vojny ich využili najmä na zabezpečenie základných ľudských potrieb pre utečencov, ktorí prekročili naše hranice, na nákup liekov, zdravotníckych pomôcok či poskytovanie prvej pomoci. Postupne začali organizácie čoraz viac pomáhať najmä s integráciou ľudí z Ukrajiny na Slovensku. Ďalšie mimovládky posielajú peniaze alebo materiálnu pomoc priamo svojim ukrajinským partnerom, s ktorými dlhodobo spolupracujú.

Mnohí darcovia a darkyne si nastavili pre organizácie pravidelné dary, aby mohli pomáhať dlhodobo. Podrobné informácie o daroch pre Ukrajinu počas prvého roka nájdete tu.

ZDROJ: DARUJME.sk

Nepodporovaný prehliadač

Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.