Prejsť na hlávný obsah

Pomáhame pomáhať už 20 rokov

Rok 2022 v DARUJME.sk

Minulý rok sa niesol v duchu výnimočnej ľudskej štedrosti. Ľudia podporili cez systém DARUJME.sk mimovládne organizácie sumou viac ako 9 miliónov eur. 

Celková darovaná suma tak medziročne vzrástla o 121 percent. Počet darov sa zvýšil o 44 percent a zapojilo sa o 60 percent viac darcov. Na výške darov sa výrazne prejavil súcit s Ukrajinou.

Viac zaujímavých informácií a detailné štatistiky za rok 2022 v DARUJME.sk nájdete v prezentácii Rok solidarity 2022.

Rovnako ako mimovládky poskytovali pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou od úplného začiatku invázie Ruska na Ukrajinu, ihneď sa zmobilizovali aj slovenskí darcovia a darkyne. Len za prvý mesiac vojny darovalo vyše 46-tisíc ľudí viac ako 4 milióny eur organizáciám, ktoré pomáhali Ukrajincom a Ukrajinkám. V DARUJME.sk sme pre ľudí pripravili zoznam štyridsiatich dvoch dôveryhodných mimovládok, ktorých aktivity mohli bezpečne podporiť.

Okamžite po vypuknutí vojny na Ukrajine sa darcovia a darkyne pridali k mimovládkam, ktoré pomáhali na hraniciach. Na vážnu situáciu zareagovali výrazne vyššími príspevkami ako doteraz. Dary prichádzali doslova každú minútu. Len 25. februára sme prijali viac ako 480-tisíc eur určených pre mimovládne organizácie. Dobrou správou je, že darcovia neprestali podporovať ani ostatné témy, ktorým sa mimovládne organizácie na Slovensku dlhodobo venujú,

vysvetľuje Zuzana Behríková z DARUJME.sk.

Darcovia a darkyne uprednostnili v minulom roku jednorazové finančné príspevky, prostredníctvom ktorých darovali viac ako 7 miliónov. Čoraz viac ľudí si však uvedomuje, že pravidelné príspevky umožňujú organizáciám lepšie plánovať svoje aktivity a dlhodobo rozvíjať ich témy a poslanie. Celková výška pravidelných darov presiahla 2 milióny eur (nárast o 51 percent v porovnaní s rokom 2021). Priemerný pravidelný dar sa pohyboval v hodnote 16,62 eur a najvyšší bol vo výške 2-tisíc eur.

zdroj: DARUJME.sk

Obľúbeným nástrojom darcov v roku 2022 boli aj darcovské výzvy. Stále viac jednotlivcov aj firiem má odvahu podporovať prácu mimovládnych organizácií aj týmto spôsobom. V minulom roku bolo cez DARUJME.sk darovaných na darcovských výzvach viac ako 539 104 EUR. 

Jednotlivci (aj influenceri) si vytvárajú darcovské výzvy najčastejšie pri príležitosti narodenín alebo výnimočného výkonu. Firmy zase oceňujú možnosť spraviť internú darcovskú výzvu medzi zamestnancami a spolupracovníkmi firmy. Novinkou roku 2022 bol matching, ktorým môžu firmy priamo vo výzve znásobiť dary svojich zamestnancov.

zdroj: DARUJME.sk

DARUJME.sk je prvý a najväčší nekomerčný darcovský systém, prostredníctvom ktorého môžu ľudia bezpečne a spoľahlivo darovať finančný príspevok niektorej z overených mimovládnych organizácií. Od roku 2012 pomohlo mimovládnym organizáciám získať viac ako 21 miliónov eur. Prevádzkuje ho Centrum pre filantropiu n.o., ktoré už 20 rokov aktívne prispieva k rozvoju darcovstva na Slovensku.

Viac tom, ako DARUJME.sk pomáhalo pomáhať mimovládnym organizáciám a rozvíjalo darcovstvo na Slovenku v roku 2022 si môžete pozrieť v prezentácii Rok solidarity 2022. Všetky ďalšie informácie nájdete na stránke DARUJME.sk.

Nepodporovaný prehliadač

Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.