Pomôžte mimovládnym
organizáciám na hraniciach

Slovenský Červený kríž

Pracovníci Slovenského Červeného kríža pomáhajú v Ubli, Uliči, Veľkých Slemenciach a Vyšnom Nemeckom. Ponúkajú občerstvenie pre matky s deťmi, poskytujú im možnosť zotrvať vo vyhrievaných stanoch, asistujú pri presunoch imobilných ľudí. Poskytujú tiež Asistenčnú záchrannú zdravotnú službu. O ďalších aktivitách organizácia informuje na Facebooku.

Maltézska pomoc Slovensko 

Organizácia postavila vo Vyšnom Nemeckom humanitárne stany, kde 24 hodín denne pomáha utečencom hľadať ubytovanie, zaistiť bezpečnú a bezplatnú dopravu a poskytuje im teplý čaj a jedlo. Zriadila tiež WiFi hotspoty. Aktivity organizácie môžete sledovať prostredníctvom jej facebookovej stránky. 

Ministerstvo zdravotníctva SR

Hľadá dobrovoľníkov a poskytovateľov zdravotnej starostlivosti na pomoc na hraničných priechodoch s Ukrajinou. Rezortu sa môžete ozvať na dobrovolnici.ukrajina@health.gov.sk. Viac informácií nájdete na health.gov.sk.

Mareena

V hraničnej zóne pôsobí ako bod prvého kontaktu po tom, čo ľudia prejdú hranicou z ukrajinskej strany na Slovensko. Často sú veľmi zmätení a nemajú informácie o tom, aký status momentálne na Slovensku majú a aké sú ich možnosti. V spolupráci s Ligou za ľudské práva pre nich spustila informačný web. Priamu pomoc, ktorú organizácia vykonáva aj vďaka vašej finančnej podpore, si môžete pozrieť na jej facebookovej stránke

Slovenská katolícka charita 

Na mieste ponúka utečencom občerstvenie, odvoz, ubytovanie a neskôr aj právne služby či preklady. Bližšie informácie a fotografie o tom, ako pomoc prebieha, nájdete na Facebooku.

Slovenský skauting 

Časť tímu Ústredia Slovenského skautingu sa na dobu neurčitú presťahovala na východ Slovenska koordinovať prácu dobrovoľníkov Skautskej služby priamo na mieste. Ak sa chcete ku skautom pridať ako dobrovoľník, môžete tak urobiť cez online dotazník.

ADRA Slovensko 

ADRA otvorila centrum pomoci utečencom na hranici vo Vyšnom Nemeckom. Postavila tam veľký stan, ktorý slúžil ako odpočinková zóna. Ich Help Team Bus slúži ako ambulancia pre zdravotníkov organizácie Equita, ale aj na transport utečencov do Košíc. ADRA zhromažďuje aj materiálnu pomoc. 

Človek v ohrození 

Organizácia zriadila stanoviská v Ubli a vo Vyšnom Nemeckom. Postavila stany, kde sa ľudia môžu zohriať a poskytuje im humanitárnu pomoc (občerstvenie, toalety, nabíjačky, psychosociálnu podporu). Človek v ohrození pomáha aj na ukrajinskej strane hranice v Ubli. Pomoc, ktorú organizácia v týchto dňoch vykonáva, si môžete pozrieť na jej facebookovej stránke. K Človeku v ohrození sa môžete pridať aj ako dobrovoľník. Viac nájdete v sekcii Staňte sa dobrovoľníkom.

Dobrovoľná civilná obrana 

Organizácia pomáha so zberom a prevozom humanitárnej pomoci z celého Slovenska na hranice. Časť materiálu prepravila aj priamo na Ukrajinu. Sledovať aktivity organizácie môžete prostredníctvom jej facebookovej stránky.

Nenašli ste, čo ste hľadali? Pozrite si, do akých ďalších foriem pomoci sa môžete zapojiť
a pomôcť tak ľuďom zasiahnutým vojnovým konfliktom.