Staňte sa dobrovoľníkmi

Na Slovensku je množstvo dobrovoľníkov, ktorí utečencom poskytujú rôzne formy pomoci. Keďže však ide o novú situáciu, s ktorou sa ešte nik z nás nestretol, aj oni môžu pociťovať tlak, neistotu a mať otázky. Dôležité informácie o tom, ako najlepšie pomôcť a čo čakať, nájdu v brožúre, ktorú vytvorilo Centrum pre výskum etnicity a kultúry CVEK  v spolupráci s Nadáciou Milana Šimečku.

Občianske združenie Mareena vzniklo z dobrovoľníckej iniciatívy, ktorej cieľom bolo poskytnúť podporu ľuďom, ktorí boli nútení utiecť zo svojich domovov kvôli prenasledovaniu alebo vojne. Vďaka niekoľkoročnej praxi s asistenciou cudzincom a utečencom a vďaka dobrovoľníckemu programu nadobudli cenné skúsenosti a know-how, ktoré sa rozhodli šíriť ďalej aj prostredníctvom Dobrovoľníckeho manuálu a Manuálu pre osoby koordinujúce dobrovoľníkov a dobrovoľníčky.

Asistenčné centrum Bottova v Bratislave

Hlavné mesto zriadilo veľkokapacitné Asistenčné centrum pomoci na Bottovej ulici (priestory bývalej dočasnej autobusovej stanice, Bottova 7). Ľudia z Ukrajiny tak pod jednou strechou získajú potrebné informácie, môžu požiadať o dočasné útočisko, vybaviť si dávky v hmotnej núdzi, či ubytovanie, ktoré koordinuje Okresný úrad. Asistenčné centrum pomoci je pre Ukrajinky a Ukrajincov otvorené nepretržite. Ako dobrovoľníci môžete pomôcť na Infopointe tu alebo na Hlavnej stanici.

Vítajte utečencov na bratislavskej stanici

Nadácia Milana Šimečku hľadá dobrovoľníkov, ktorí pomôžus poskytovaním informácií v infobodoch na Hlavnej železničnej stanici v Bratislave. Ak ovládate slovenčinu, angličtinu, alebo ukrajinčinu a chcete pomôcť ľuďom z Ukrajiny, ozvite sa na email dobrovolnici@nadaciams.sk. Vaša úloha bude spočívať v poskytovaní informácií o právnych možnostiach pobytu, kontaktovaní call centier na sprostredkovanie ubytovania, navigácii v rámci mesta či pomoci pri kúpe lístka na vlak alebo autobus.

Buddíci pre Ukrajincov v Bratislave

Na Facebooku vznikla neformálna skupina ľudí, ktorí si hovoria Buddíci. Chcú osobne a dobrovoľne poskytovať pomoc ľuďom z Ukrajiny, primárne v Bratislave a okolí. S človekom trávia čas, pomôžu mu hľadať ubytovanie, odprevadia ho na cudzineckú políciu, pomôžu mu s nákupom a podobne. Buddíci tiež sumarizujú užitočné informácie pre Slovákov, ktorí pomáhajú ukrajinským rodinám v súhrnnom dokumente.

Kto pomôže Ukrajine

Iniciatíva sprostredkúva rôzne formy pomoci, jednou z nich je aj možnosť prihlásiť sa ako dobrovoľník. Stačí, keď vyplníte dotazník, v ktorom zaškrtnete, s čím by ste vedeli pomôcť a v ktoré dni ste k dispozícii.

Človek v ohrození

Organizácia intenzívne pracuje na príprave humanitárnej pomoci pre Ukrajinu a hľadá dobrovoľníkov. Ak viete poskytnúť ubytovanie, pomôcť s tlmočením (ukrajinčina, ruština, angličtina), logistikou, alebo inak (či už fyzicky alebo online), vyplňte dotazník, napíšte na dobrovolnici.ukrajina@clovekvohrozeni.sk alebo zavolajte na číslo +421 917 239 708.

Rôzne dobrovoľnícke príležitosti

Rôznorodé dobrovoľnícke príležitosti na pomoc Ukrajine sumarizuje platforma Growni, ktorú zastrešuje organizácia LEAF. Denne je v kontakte s mimovládnymi organizáciami aj relevantných štátnymi inštitúciami.

Spišská katolícka charita

Hľadá dobrovoľníkov na pomoc priamo na hranici alebo v rôznych špecializáciách ako sú tlmočenie, preprava osôb, humanitárnej pomoci, poskytnutie skladových priestorov, logistika, komunikácia, správa web stránky či profilu na sociálnej sieti.

Mareena

Občianske združenie, ktoré dlhodobo pracuje s utečencami s rôznych kútov sveta, hľadá dobrovoľníkov do Bratislavy, Nitry a Košíc. Potrebuje najmä ľudí, ktorí ovládajú jazyky (slovenčina, angličtina, ukrajinčina), dokážu utečencom poskytovať integračnú či socio-kultúrnu asistenciu alebo s nimi tráviť voľný čas. Rovnako zháňajú dobrovoľníkov na pomoc s organizáciou podujatí.

Slovenský Červený kríž Košice-okolie

Organizácia pripravuje humanitárnu pomoc pre ukrajinských utečencov a hľadá ľudí ochotných pomôcť aspoň na pár dní. Ozvať sa jej môžete na kosice-okolie@redcross.sk alebo na 0903 558 934. Uvítajú najmä absolventov kurzov prvej pomoci a dobrovoľných hasičov, no nie je to podmienkou. Viac informácií nájdete na ich Facebooku.

Nenašli ste, čo ste hľadali? Pozrite si, do akých ďalších foriem pomoci sa môžete zapojiť
a pomôcť tak ľuďom zasiahnutým vojnovým konfliktom.