Prejsť na hlávný obsah

Pomáhame pomáhať už 20 rokov

Mimovládne organizácie: Vítame, že premiér Eduard Heger stopol súkromné nadácie

Zástupcovia neziskového sektora oceňujú prístup povereného premiéra Eduarda Hegera a členov vlády, ktorí stopli novelu nadačného zákona. Vo férovom legislatívnom boji návrh neuspel. Preto veríme, že to ministerstvo spravodlivosti bude rešpektovať a nebude chcieť zmeny pretlačiť cez  menej transparentné legislatívne kroky, akými sú poslanecké pozmeňovacie návrhy.

Návrh z dielne ministerstva spravodlivosti Viliama Karasa kritizovali viaceré mimovládne organizácie a splnomocnenec vlády pre rozvoj občianskej spoločnosti Filip Vagač.

„Vítame, že vláda vypočula výzvu neziskového sektora aj hlas vyše 1 200 občanov, ktorí sa podpísali pod výzvu na stiahnutie novely,“

povedal Vagač.

Tá mala podľa predkladateľa riešiť situáciu párov rovnakého pohlavia, v skutočnosti ich však diskriminovala a do nadačného prostredia prinášala mnohé netransparentné a nesystémové prvky.

Nadácie v súčasnosti podporujú verejnoprospešné účely. Všetky údaje o zakladateľoch a hospodárení transparentne zverejňujú. Návrh zavádzal pritom nový pojem súkromnej nadácie, ktorú by si mohol založiť ktokoľvek. Údaje o zakladateľoch ako aj o účele využitia peňazí by zostali neverejné.

Správa majetku fyzických osôb na ich súkromné účely do mimovládneho neziskového sektora nepatrí,”

konštatuje Eva Braxatorisová, advokátka spolupracujúca s nadáciou Pontis.

Proti návrhu bola aj iniciatíva Inakosť. Párom rovnakého pohlavia by totiž nové pravidlá nepomohli. Kvôli majetkom by si totiž museli zakladať nadácie, viesť účtovníctvo či vytvoriť si orgány ako revízor alebo správca. Inakosť žiada do našej legislatívy zaviesť pre tieto páry registrované partnerstvá alebo manželstvá, ako je to bežné vo vyspelej Európe.

Nadácie Pontis, Zastavme korupciu, Centrum pre filantropiu a iniciatíva Inakosť považujú za správne, že vláda napokon zo zámeru súkromných nadácií v navrhovanej podobe ustúpila.

„Ukotvenie inštitútu súkromných nadácií do právneho poriadku a priamo do zákona o nadáciách je v priamom rozpore s doterajšou úpravou celého neziskového sektora a nepatrí to do úpravy zákona o nadáciách,“

kritizuje aj tvorca zákona o nadáciách Peter Haňdiak.

Tiež rozhodnutie vlády víta a podľa neho to otvára priestor pre komplexnú odbornú diskusiu v tak závažnej otázke ako je správa súkromného majetku. Napríklad prostredníctvom jasného a zrozumiteľného inštitútu, ako je v Čechách inštitút zvereneckého fondu, ktorý je dnes vo veľkej miere využívaný aj občanmi a podnikateľmi zo Slovenska.

Zdroj: TS
Zdroj foto: Nadácia Zastavme korupciu

Nepodporovaný prehliadač

Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.