Prejsť na hlávný obsah

Pomáhame pomáhať už 20 rokov

Ako pomôcť ľuďom na Ukrajine?

V Centre pre filantropiu vyjadrujeme solidaritu s obyvateľkami a obyvateľmi nášho východného suseda, ktorí sú zasiahnutí aktuálnymi udalosťami. Odsudzujeme vojenskú agresiu namierenú proti demokracii a ľudským právam a sme pripravení podať pomocnú ruku.

So zdesením sledujeme súčasnú situáciu na Ukrajine po tom, ako na jej územie vtrhli vojaci Ruskej federácie. V našom susednom štáte prebiehajú ťažké boje, pri ktorých umierajú a sú zranení nielen vojaci, ale aj civilisti. Státisíce ľudí sú nútení opustiť svoje domovy. Mnohí z nich potrebujú základnú pomoc.

Slovenské mimovládne organizácie sa okamžite zmobilizovali, aby pomohli ľuďom v núdzi. Tým, ktorí sú zasiahnutí vojnou, môžete pomôcť finančne, materiálne či ako dobrovoľníci v rôznych oblastiach.

  • Zoznam organizácií, ktoré priamo pôsobia na Ukrajine alebo spolupracujú s partnerskými organizáciami na mieste aktualizujeme na stránke DARUJME.sk.
    Ak môžete, pridajte sa a pomôžte spolu s nimi. Pomoc je stále potrebná.
  • Okrem zaslania darov priamo cez tieto stránky či ich zdieľaním môže ktokoľvek – jednotlivec, škola, obec, firma  –  pomôcť aj vytvorením darcovskej výzvy.
  • S podporou Ministerstva obrany SR bola zriadená stránka, kde je možné ponúkať a vyhľadávať ubytovanie pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Slovensko: https://pomocpreukrajinu.sk/sk (stránka je dostupná v slovenskom aj ukrajinskom jazyku)
  • Dobrovoľníci, ktorí chcú ponúknuť ubytovanie pre ľudí z Ukrajiny, tlmočenie, preklady (ENG, UA) či zabezpečiť logistiku a odvoz ľudí z hraníc, sa môžu hlásiť aj prostredníctvom formulára organizácie Človek v ohrození, ktorá aktívne poskytuje pomoc na hraniciach.
  • Spojená výzva mimovládnych organizácií Kto pomôže Ukrajine vytvorila dotazník pre ľudí utekajúcich pred vojnou na Slovensko, prostredníctvom ktorého môžu informovať o potrebe ubytovania pre seba a svoje rodiny, zdravotnú, psychologickú pomoc či finančnú podporu (dotazník dostupný v anglickom a ukrajinskom jazyku).
  • Dôležité informácie o hraničných prechodoch na spoločnej hranici s Ukrajinou, o možnostiach vstupu a ďalšieho pobytu po príchode na Slovensko, ako aj iné užitočné kontakty nájdete na stránke www.ukraineslovakia.sk.

UPOZORNENIE PRE VŠETKÝCH, KTORI CHCÚ POMOCŤ: Nenoste, prosím, materiálnu pomoc priamo k hraniciam s Ukrajinou na vlastnú päsť, odkazujú koordinátori priamo z hraničných priechodov. Reagujte len na konkrétne ponuky a väčšie výzvy, ktoré máte komu odovzdať. Ďakujeme všetkým za doterajšie materiálne dary, ktoré ste doniesli osobne autami alebo poslali na hranice s Ukrajinou. Veľmi si to vážime. A tiež vás veľmi prosíme, aby ste nevozili ďalšiu materiálnu pomoc, na mieste to výrazne komplikuje situáciu. Čoskoro dáme vedieť ďalší postup, ešte vašu pomoc budeme potrebovať.

Ak organizujete pomoc pre Ukrajinu, ozvite sa nám na info@darujme.sk.

Nepodporovaný prehliadač

Web pravdepodobne nebude dobre pracovať s vaším nepodporovaným prehliadačom. Podporujeme aktuálne verzie prehliadačov ako Chrome, Firefox, Opera, Edge.