Prestaňte zavádzať o mimovládkach a začnite riešiť skutočné problémy, vyzývajú zástupcovia environmentálnych mimovládnych organizácií ministra životného prostredia
Zástupcovia environmentálnych mimovládnych organizácií vyzvali ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, aby prestal zavádzať verejnosť nepodloženými tvrdeniami a začal konečne riešiť skutočné a závažné problémy vo svojom rezorte. Podľa organizácií minister nevie dokázať svoje tvrdenia o tom, že mimovládky za bývalých vedení envirorezortu čerpali nadmerné financie a len tým zakrýva svoje nekompetentné riadenie a chybné rozhodnutia ministerstva.
Minister Tomáš Taraba opakovane tvrdí, že mimovládky kritizujú súčasné vedenie envirorezortu preto, lebo vraj prišli o desiatky miliónov na “pseudoprojekty”. Ochranári preto požiadali ministerstvo životného prostredia o poskytnutie informácií o projektoch, ktoré mimovládne organizácie (MVO) za posledných 10 rokov dostali, a získané dáta zanalyzovali.
,,Minister opakovane útočí na mimovládne organizácie s tým, že “vyciciavali” financie. Hovorí o desiatkach miliónoch a niekoľkokrát spomenul vyše 60 miliónov, ktoré si vraj na ministerstve rozdelilo 5 organizácií. Na naše žiadosti, aby svoje tvrdenia podložili, však na ministerstve odpovedať zjavne nevedia a informácie, ktoré nám zverejnili, tomu protirečia,“
povedala Lucia Szabová z Klimatickej koalície.
Podľa jej vyjadrenia ministra kritizujú pre jeho nekompetentnosť a zlyhania a nie preto, lebo im zastavil nejaké peniaze.
,,Je neprípustné, aby minister namiesto riešenia problémov vo svojom rezorte, neustále odpútaval pozornosť. Vyzývame ho, aby sa prestal vyhovárať, prestal klamať, a aby konečne začal robiť to, čo je jeho povinnosť a za čo berie nemalý plat a odmeny z verejných zdrojov,“
dodala.
Organizácie od ministerstva dostali zmiešaný zoznam projektov, z ktorého vyplýva, že MVO za desať rokov z rôznych európskych aj štátnych zdrojov získali spolu 50 miliónov eur. V nich sú však zarátané aj financie, ktoré si organizácie vysúťažili a priniesli na Slovensko cez rôzne európske dotačné schémy. Sú to rôzne projekty, od ochrany prírody cez vzdelávacie aktivity až po zateplenia škôl. Niektoré nerealizujú priamo environmentálne MVO, ale aj školy, domy seniorov a podobne.
Mimovládky za tieto financie do značnej miery suplujú štát, vytvárajú pracovné miesta, podporujú rozvoj a lokálnu ekonomiku v regiónoch a zlepšujú kvalitu životného prostredia ako aj života obyvateľov. Takáto činnosť je bežná aj v iných oblastiach, nielen v životnom prostredí. Spolupráca mimovládok a štátu je funkčným a efektívnym spôsobom na zabezpečenie verejných služieb. Podľa vyjadrenia zástupcov organizácií tento pohľad na mimovládky ale Tomáš Taraba zjavne nechápe.
,,Do oblasti životného prostredia išlo za posledných približne desať rokov na Slovensku viac ako 5,6 miliardy eur z rôznych prevažne európskych fondov. Z toho na mimovládne ochranárske organizácie išlo len zhruba 53 miliónov eur, čo je menej ako jedno percento z týchto fondov. Minister Taraba by mal venovať svoju pozornosť a riešiť najmä tých 99 % peňazí pre štát, samosprávy a súkromné firmy a nielen to menej ako 1 % prostriedkov pre občianske organizácie,“
povedal Juraj Melichár, koordinátor Priateľov Zeme-CEPA.
Podľa Marcela Zajaca z Ekofóra, súčasné vedenie ministerstva systematicky podkopáva základné princípy ochrany životného prostredia a neplní svoju úlohu.
,,Okrem pár drobných výnimiek nevidíme zo strany ministerstva životného prostredia pokrok v ochrane klímy, biodiverzity, ani reálnu snahu o udržateľnejšie hospodárstvo či lepšiu ochranu strategických prírodných zdrojov a národných parkov. Vidíme skôr opatrenia, ktoré plnia predstavy investorov, lesníkov a poľovníkov. Pretláčajú sa zlé návrhy zákonov, ktoré oslabujú ochranu prírody a účasť verejnosti v rôznych procesoch participácie a zároveň obmedzujú kontrolu dodržiavania zákonov. Vnímame tiež dehonestujúce tvrdenia o občianskych organizáciách, ktoré sú často nepodložené a zavádzajúce. Ak minister tvrdí, že mimovládky “ryžovali” na štáte, jednoducho nehovorí pravdu,“
dodáva Marcel Zajac.
Pre aktuálne dianie sledujte sociálne siete Klimatickej koalície či jej webovú stránku.
Na stiahnutie:
-
Brífing: Útoky na financovanie enviro MVO
Veľkosť:315 KB, Typ súboru: docx -
Prezentácia_CEPA-Fondy EU a podpora pre MVO
Veľkosť:285 KB, Typ súboru: pdf -
Prezentácia_CEPA-Fondy EU a podpora pre MVO
Veľkosť:138 KB, Typ súboru: pptx
Zdroj: Tlačová správa / 17.1.2025
Zdroj foto: Klimatická koalícia