Pomôžte s ubytovaním

Nadácia Integra pripravila užitočné tipy pre tých z vás, ktorí sami ubytovávate ľudí z Ukrajiny. V prehľade nájdete odpovede na najčastejšie otázky – zistíte, čo máte nachystať, čo robiť po príchode cudzincov, o čom sa s nimi rozprávať a čomu sa radšej v rozhovoroch vyhnúť, ako sa správať v ich prítomnosti, ale aj ako sa máte v čase krízy postarať sám o seba. 

Nadácia Integra 

Zabezpečuje ubytovanie pre utečencov, kapacity má najmä na severnom, strednom a východnom Slovensku. Pripravuje tiež zbierku potravín pre ľudí ubytovaných v Bratislave. Priamo na Ukrajine podporuje 2 utečenecké tábory v meste Ternopil a Chernivtsi, kde je spolu asi 3 000 vysídlených ľudí. Svoju činnosť koordinuje s partnerskými organizáciami v Poľsku a Rumunsku. Aktivity organizácie môžete sledovať na jej facebookovej stránke

Kto pomôže Ukrajine

Iniciatíva sprostredkúva rôzne formy pomoci, jednou z nich je aj prepájanie tých, ktorí ubytovanie ponúkajú s tými, ktorí ho potrebujú. Stačí, keď vyplníte dotazník s údajmi o možnosti poskytnutia ubytovania pre ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny.

Ubytovanie pre umelcov

Platforma pre súčasný tanec PlaST v spolupráci s Novou Cvernovkou ponúkajú možnosť dlhodobej rezidencie a zázemia pre ukrajinského umelca alebo umelkyňu v akomkoľvek umeleckom odbore. Okrem ubytovania vedia poskytnúť aj ateliér či finančnú podporu. Viac informácií nájdete na Facebooku.

Slovenská katolícka charita 

Organizácia pripravila formulár, cez ktorý môžete nahlásiť ponuku ubytovania pre ľudí na úteku. 

Ministerstvo dopravy SR

Ide o neformálnu občiansku iniciatívu, ktorá spontánne vznikla po brutálnom útoku Ruskej federácie na Ukrajinu. Organizuje diskusie s občanmi po celom Slovensku napr. o tom, čo vieme ako jednotlivci urobiť s nástrahami hybridnej vojny a čo s tým bude robiť štát, o našej slobode a bezpečnosti, utečeneckej vlne či našej pomoci a solidarite. Sledujte, kedy navštívia vaše mesto.

Hľadanie ubytovania na Facebooku

Po prepuknutí vojny sa ľudia začali mobilizovať aj na sociálnych sieťach. Tí, ktorí majú priestor vo vlastnom dome či byte, ho ponúkli utečencom. Ďalší ich zas zadarmo ubytovali v priestore, ktorý za normálnych okolností prenajímajú. Na tento účel vznikla facebooková skupina, v ktorej Slováci môžu ubytovanie ponúkať a Ukrajinci hľadať.

Nenašli ste, čo ste hľadali? Pozrite si, do akých ďalších foriem pomoci sa môžete zapojiť
a pomôcť tak ľuďom zasiahnutým vojnovým konfliktom.