Neziskové organizácie sa spojili, aby vytvorili iniciatívu k zachovaniu systému daňovej asignácie
Neziskový sektor prostredníctvom iniciatívy 2 % – Pomáhame spolu vyzýva vládu a zákonodarný zbor SR, aby odmietli zmeny, ktoré by znamenali narušenie fungujúceho systému daňovej asignácie a umožnili neziskovým organizáciám naďalej pomáhať. Zmenou daňovej asignácie môže neziskový sektor prísť až o desiatky miliónov eur ročne a tisíce pracovných miest.
V dôsledku vládou avizovanej zmeny v systéme daňovej asignácie v prospech rodičovského dôchodku môže prísť neziskový sektor o 90 až 100 mil. eur ročne. To sa nevyhnutne prejaví aj v pomoci pre občanov, keďže tretí sektor často supluje štát cez rozmanité služby. Pomoci sa po zmene nemusia dočkať desaťtisíce seniorov, chorých, ľudia v núdzi, ale ani družiny, voľnočasové a športové kluby či napríklad dobrovoľní hasiči.
Tisíce príbehov po celom Slovensku
Celková hodnota asignovanej dane dosiahla od zavedenia systému v roku 2002 až 1 mld. eur. 2 % pritom mnohým dokážu zmeniť život.
Kamilka je 10 ročné dievčatko, s úžasnou fantáziou, všetko čo prežije si rada zapisuje. Kvôli svalovému ochoreniu nechodí a potrebuje veľa pomoci od svojich rodičov. Z 2 % sme jej mohli zapožičať sprchovaciu stoličku, zdvihák a parádny elektrický vozík, aby sa mohla sama pohybovať
približuje príbeh pomoci z 2 % Andrea Madunová z Organizácie muskulárnych dystrofikov v SR.
Neziskový sektor a mimovládne organizácie sú nevyhnutnou a dôležitou súčasťou života demokratickej spoločnosti. Ľudia si prostredníctvom nich vzájomne pomáhajú po celom Slovensku. Často s minimálnymi finančnými zdrojmi, avšak s maximálnym nasadením poskytujú neziskovky široké spektrum aktivít a služieb, ktoré štát nedokáže v potrebnom rozsahu zabezpečovať.
Organizácia Vagus môže vďaka 2 % poskytovať ľuďom žijúcim v extrémnej chudobe aspoň základné potreby: od podania teplého čaju ľuďom bez domova v teréne, po poskytnutie dočasného bezpečného bývania pre ľudí, ktorým hrozí bezdomovectvo. Liga proti rakovine počas viac ako dvoch dekád príjmu asignácie niekoľkokrát znásobila hodnotu tohto zdroja v podobe poskytovaných služieb, podpory a pomoci.
,,Denne vnímame užitočnosť našej práce, vieme, že sme častokrát posledná nádej na pomoc tam, kde ju štát v potrebnom rozsahu nedokáže poskytovať. Strata tohto príjmu eliminuje mnoho užitočných projektov, ktoré dlhodobo nebudú nahradené,“
hovorí Eva Kováčová z Ligy proti rakovine.
Neziskové organizácie sa spojili
S cieľom zachrániť 2 % v súčasnej podobe sa neziskové organizácie spojili a vytvorili iniciatívu 2 % – Pomáhame spolu. Iniciatíva zastrešuje aj petíciu za záchranu 2 %, ktorú iniciovalo 13 neziskových organizácií. Tú už podpísalo takmer 30 tisíc ľudí, pričom petícia ešte nekončí.
Vláda síce avizovala, že hoci chce zmeniť systém 2 %, zároveň plánuje zriadiť štátnu agentúru pre pomoc neziskovému sektoru, ktorá bude udeľovať granty. Podľa Komory mimovládnych neziskových organizácií (MNO) to však neodvráti škody, ktoré napácha zmena v systéme daňovej asignácie.
„Dotačné schémy nie sú len centralizované a v priamom protiklade ku kvalitám asignačného mechanizmu, ale vytvárajú priestor pre štátne orgány „kádrovať“ neziskové organizácie a rozhodovať na základe netransparentných kritérií o tom, ktorá má alebo nemá dostať podporu. Z podpory neziskových organizácií by sa takto mohol stať ďalší politický nástroj kontroly,“
zdôrazňuje Marcel Zajac z Komory.
Upozorňuje, že budovanie finančnej závislosti a zvyšovanie kontroly tretieho sektora zo strany štátu je rizikom pre podporu hodnôt autonómie a nezávislosti MNO.
„Diskriminácia mimovládnych neziskových organizácií na základe predmetu ich činnosti či subjektívneho rozhodnutia o ich “ušľachtilosti” je v každej demokratickej spoločnosti absolútne neprijateľná,“
dodáva.
Navyše, dotácie existujú aj v súčasnosti, ale neriešia problém chýbajúcich financií, lebo vzhľadom na ich administratívnu náročnosť sú tie často nedostupné pre tisíce dobrovoľníckych organizácií, ktoré gro svojich malých príjmov získavajú z príspevkov členov, zbierok či daňovej asignácie.
Neziskový sektor zamestnáva na Slovensku okolo 40-tisíc ľudí, pričom zmena v systéme asignácie môže tieto pracovné miesta ohroziť.
„To si okrem výraznej potreby navýšenia samotných dotácií vyžiada ďalšie financie na strane štátneho rozpočtu cez dávky v nezamestnanosti. O peniaze kvôli plánovanej zmene prídu aj samotní dôchodcovia, nakoľko financovanie rodičovského dôchodku z 2 % tak, ako to avizuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny, znamená výrazne nižšiu čiastku rodičovského dôchodku ako je to v súčasnosti,“
upozorňuje Zuzana Thullnerová z iniciatívy 2 % – Pomáhame spolu.
Podporte verejnú výzvu
Vaša obľúbená lavička či kvetinový záhon v parku, detské ihrisko či výbeh pre vašich psích miláčikov, povzbudzujúca komunita sústrediaca sa okolo rodinného centra, klub pre seniorov, inkluzívne krúžky, rehabilitačné a terapeutické centrá, starostlivosť o tých najzraniteľnejších, pomocná ruka v náročných životných situáciách, ale aj bežné každodenné trávenie voľného času čí rozvoj talentu. To všetko a mnoho viac existuje vďaka neutíchajúcemu nasadeniu tisícov ľudí pôsobiacich v neziskovom sektore.
Pridajte sa k verejnej výzve na zachovanie systému asignačného mechanizmu a podporte ich ďalšie plány v skvalitňovaní a zlepšovaní nášho okolia a starostlivosti o nás všetkých.
Zdroj: 2 % – Pomáhame spolu