Ako sa nestratiť v záplave informácií

Okrem finančnej, materiálnej či dobrovoľníckej pomoci môžeme v tomto konflikte pomôcť aj bojom proti hoaxom a dezinformáciám. Potreba kritického myslenia je v súčasnej situácii nevyhnutná k schopnosti hľadania, triedenia, zdieľania aj spracovávania všetkých tých informácií, ktoré sa k nám dostávajú.

Akadémia kritického myslenia

Akadémia kritického myslenia sa venuje rozvoju kritického myslenia a orientácii vo svete faktov a argumentov. Niekoľko základných rád k tomu, ako o téme vojny komunikovať a viesť dialóg spísala na svojej facebookovej stránke. Viac o téme rozpoznávania fake news sa dočítate aj v ich blogu.

Svet medzi riadkami 

Ide o neformálne zoskupenie novinárov a odborníkov so záujmom o rozvojovú žurnalistiku a rozvojové témy. Dlhodobo sa venuje vzdelávaniu budúcich novinárov a rozvoju ich schopnosti vnímania sveta v jeho komplexnosti a prepojenosti. V týchto týždňoch sa zamerali na odhaľovanie neprávd týkajúcich sa invázie ruských vojsk na Ukrajinu.

Eduma

Vojna na Ukrajine so sebou prináša aj nutnosť hľadať bezpečie pre seba a svoje rodiny. Čo prežívajú ľudia na úteku, pomáhajú pochopiť ich príbehy. Organizácia Eduma sprístupnila všetky videá o utečenectve v rámci svojej Online živej knižnice, aby sme porozumeli a vedeli pomôcť.

Hoaxy a podvody – Polícia SR

Špecializovaná oficiálna stránka Policajného zboru Slovenskej republiky na boj proti hoaxom a podvodom v online priestore sa v súčasnosti zameriava aj na vysvetľovanie ruských naratívov o Ukrajine. Vo svojej kampani rieši najčastejšie rozšírené ruské nezmysly o Ukrajine, ktoré majú jediný cieľ – ospravedlniť útok na zvrchovanú Ukrajinu.

Zastavme ich, bratia

Ide o neformálnu občiansku iniciatívu, ktorá spontánne vznikla po brutálnom útoku Ruskej federácie na Ukrajinu. Organizuje diskusie s občanmi po celom Slovensku napr. o tom, čo vieme ako jednotlivci urobiť s nástrahami hybridnej vojny a čo s tým bude robiť štát, o našej slobode a bezpečnosti, utečeneckej vlne či našej pomoci a solidarite. Sledujte, kedy navštívia vaše mesto.

Lepšia geografia

Prehľad existujúcich aktivít a vzdelávacích materiálov ponúka na svojej stránke aj projekt Lepšia geografia. Vojna na Ukrajine a ruská agresia sú témou, ktorú na škole nemožno opomenúť, avšak je dôležité vedieť, ako ju do učiva začleniť a ako o nej hovoriť s deťmi.

Dejepis inak

Historickými a politickými príčinami útoku na Ukrajinu a začiatkom vojny v Európe sa zaoberá aj Sandra vo svojom projekte Dejepis inak. To, kam Ukrajina patrí, akú má históriu, prečo ju Putin tak veľmi chce, čo sa deje na Ukrajine a ako je možné, že sa rozpútala táto bratovražedná vojna sa zaoberá vo svojom videu.

Zmudri 

Neziskový projekt, ktorý pomáha mladým ľuďom orientovať sa v reálnom živote, vrátane toho online. V rámci svojich videí sa venujú aj kritickému mysleniu a potrebe orientovať sa v komplexnom a zložitom svete informácií. Pre učiteľov pripravili príručku, ktorá pomôže žiakom v orientácii na webe. Prečítajte si viac o tom, ako sa ubrániť dezinformáciám o Rusku a Ukrajine.

Bezpečne na nete

Ak ste znepokojení situáciou na Ukrajine a radi by ste podporili niektorú z humanitárnych organizácií, zvýšte pozornosť. Výskumníci spoločnosti ESET zaznamenali množstvo webových stránok, ktoré pod zámienkou charitatívnej pomoci pre ľudí zasiahnutých vojenským konfliktom na Ukrajine žiadajú od ľudí peniaze. Prečítajte si o tom, ako sa vyvarovať podvodným zbierkam.

infosecurity.sk

Infosecurity.sk je projekt zameraný na kontrolu informačného priestoru s ohľadom na dezinformácie a bezpečnosť na sociálnych sieťach, ktorý stojí v opozícii proti aktivitám dezinformačných aktérov. Cieľom je odhaľovanie a vyvracanie nebezpečného a nepravdivého obsahu, ozdravovanie informačného priestoru a budovanie povedomia o dôležitých celospoločenských témach.

Nenašli ste, čo ste hľadali? Pozrite si, do akých ďalších foriem pomoci sa môžete zapojiť
a pomôcť tak ľuďom zasiahnutým vojnovým konfliktom.